“Найголовніше прищепити смак і любов до науки:
інакше ми виховаємо просто віслюків,
навантажених книжною премудрістю”
М. Монтень
На кафедрі загально хімії фармацевтичного факультету упродовж тривалого часу функціонує науковий гурток, до якого залучені студенти фармацевтичного, медичного і стоматологічного факультетів. Очільник кафедри Григорій Загричук розповів, що молодь фармацевтичного факультету в останні два роки робить експерименти і дослідження в синтетичному напрямку. Двоє найактивніших членів гуртка – Юліан Матящук і Вікторія Коржевська – мають практичні здобутки і напрацювання.
«Для цих гуртківців їхнє дослідження та експерименти логічно будуть відображені у кваліфікаційній роботі. З цього навчального року випускники спеціальності «Фармація. Промислова фармація» мають виконувати кваліфікаційну роботу. Тому практична діяльність в гуртку є однією з можливостей виконати цю роботу ґрунтовно і якісно.
Головна умова для такої практичної діяльності – мати міцні знання з теорії і ретельно освоювати практичні навички. Синтетичний напрямок ми реалізуємо завдяки співпраці з колегами Харківського національного університету імені В.Каразіна Олександру Кириченку і Євгенію Гладкову. Вони надають нам методичну (а в деяких випадках – і матеріальну) допомогу щодо діючих речовин, забезпечення необхідним посудом. Ми спрямовуємо свої дослідження на біологічну активність. Ми робимо біологічні скринінги на базі віварію ТНМУ, зокрема щодо тих речовин, які синтезували наші студенти», – розповів Григорій Загричук.
Григорій Ярославович також зазначив, що поступово до роботи гуртка викладачі залучають студентів другого курсу фармацевтичного факультету, які лише ознайомлюються з особливостями наукової і дослідницької діяльності. На його думку, за наявності більшої кількості гуртківців і їх бажання працювати можна розвивати інші напрямки, зокрема досліджувати речовини, які мають різний спектр активності (протизапальну, противірусну, імуномоделюючу).
«Пошук нових речовин в цьому напрямку є перспективним і практичним. Завдяки ідеї (а перш за все – допомоги колег з Харківського університету) ми плануємо це робити з поєднанням молекулярного докінгу (довідка: молекулярний докінг – це метод молекулярного моделювання, який дає можливість передбачити найбільш вигідну для утворення стійкого комплексу орієнтацію і положення однієї молекули по відношенню до іншої). Отже, одним з аспектів наших досліджень є «in silico», тобто прогнозування. Оскільки ми вже маємо певні результати, то можемо робити теоретичне прогнозування, а також отримати синтезовані речовини і зробити їх біологічний скринінг. Тобто забезпечується і практична сторона цих досліджень», – підсумував Григорій Загричук.
Окрім того, на кафедрі загальної хімії щороку організовують загально університетські предметні олімпіади. Минулого року переможцем стала Вікторія Коржевська. «Пандемія і повномасштабна війна змінили плани щодо олімпіад. На всеукраїнському рівні вони не відбуваються, але на рівні університету ми стараємося таки їх робити, щоб стимулювати студентів краще вчитися і досягати певних результатів. Віримо в перемогу України і відновлення загальнонаціональних предметних олімпіад. Наші студенти обов’язково будуть брати в них участь», – наголосив Григорій Загричук.
Окрім того, науковий гурток кафедри має підтримку від компанії «ЄНАМІН» (довідка: українська приватна компанія «ЄНАМІН» – один зі світових лідерів з наукових досліджень серед приватних компаній з наукових досліджень в галузі тонкого органічного синтезу, медичної хімії та синтезу органічних сполук). Студенти Вікторія Коржевська і Юліан Матящук влітку 2023 року мали можливість стажуватися на базі «ЄНАМІНу» упродовж місяця. Це дало можливість покращити теоретичні знання і отримати практичний досвід. Кафедра налагодила з компанією тісну співпрацю, тому інші студенти також можуть пройти тут практику. Окрім того, під час навчального року є можливість екскурсій в «ЄНАМІН», ознайомлення з сучасним обладнанням і можливостями.
Учасники студентського наукового гуртка Коржовська Вікторія і Матящук Юліан разом з керівником роботи доцентом Григорієм Загричуком у навчально-дослідній лабораторії з органічної хімії (2024 рік)
На кафедрі загальної хімії активно працює студентський науковий гурток. Під керівництвом викладачів студенти проводять дослідження за науковими напрямками кафедри, результати яких постійно доповідають на студентських наукових конференціях.
Учасники студентського наукового гуртка Шевців Марко-Тарас і Синіцький Юрій знайомляться з видами перегонок рідин (2023 рік)
Учасники гуртка Вегера Інна, Козіцький Василь, Хмара Володимир, Дарморис Ірина, Підлісна Ірина, Бахадір Енес, Українець Віталій (студенти 1 курсу медичного факультету) під керівництвом куратора гуртка Л.Л. Гнатишиної взяли участь у роботі XХIІ міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених ( 23-25 квітня 2018 р., м. Тернопіль) із стендовою доповіддю «ДОСЛІДЖЕННЯ АДСОРБЦІЙНОЇ АКТИВНОСТІ ПОШИРЕНИХ АДСОРБЕНТІВ».
За презентацію результатів даної роботи Вегера Інна, Козіцький Василь були відзначені дипломом ІІ ступеня у секції "Фармакологія і Фармація"
Нагородження учасників конкурсу Вегери Інни та Козіцького Василя (м. Тернопіль, 2018 рік)
Проект «Scientific Fun – Наукові пікніки в Україні» – це інтерактивні експерименти для усіх, хто бажає підвищувати свій освітній та науковий рівень. Метою Наукових Пікніків є популяризація наук серед молоді та розвиток новітньої наукової еліти в Україні. Відтак, 27 травня 2018 відбулися 6-ті Наукові Пікніки, які організовували Центр Науки Тернополя. Тематику даного заходу обрали «Вода». Перед собою організатори поставили мету – зацікавити дітей і прищепити їм любов до науки. Тут працювали 40 лабораторій просто неба, де юні дослідники демонстрували винаходи молодих науковців, робототехніки, змагання дронів, запуск ракет, виверження вулканів та безліч дослідів пов’язаних з водою.
Студенти першого курсу медичного (Рега Оксана, Козіцький Василь) та фармацевтичного (Валько Тетяна, Мельничук Наталія, Шеренговська Іванна) факультетів під керівництвом доц. Г.Я. Загричука, доц. А.Є. Демид, Л.Л. Гнатишиної, доц. Д.О. Польового долучилися до такого способу популяризації науки та проексперементували на театральному майдані з безліччю дивовижних дослідів, а саме «Йодовий бум», «Світлофор», «Вода як каталізатор», «Очищення води», «Змішуване-незмішуване», «Неньютонівська рідина», «Металічна райдуга» тощо.
Гуртківці (2016 -2017 рр.) працювали над екстракцією ефірних олій (лімонену) із цитрусових, а також удосконалювали навички титриметричного аналізу для визначення вмісту вітаміну С.
Студенти медичного факультету - учасники студентського наукового гуртока знайомляться з науково-дослідною лабораторією (2016 рік)
Учасники гуртка Кравців О.В., Городинська А.В., Побігушка О.І. під керівництвом кураторів гуртка взяли участь у роботі XХI міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених (м. Тернопіль, 24-26 квітня 2017 р.) із стендовою доповіддю «Порівняльне визначення вмісту вітаміну С у зразках фруктових і овочевих фабричних соків та фрешів».
Конгрес студентів і молодих вчених (м. Тернопіль, 24-26 квітня 2017 року)
У 2014/2015 н.р. студенти медичного факультету доповідали результати своїх досліджень на Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук (наук. керівник: д.б.н. Фальфушинська Г.І.), який відбувся у Запорізькому державному медичному університеті (26-27 березня, 2015 р.):
Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт з природничих, технічних та гуманітарних наук (Запорізький державний медичний університет, 26-27 березня 2015 року)
Глушак Павлина Степанівна (на даний час студентка 5 курсу медичного факультету, 17 група). Тема: «Особливості депонування мікроелементів визначають стан стресочутливих систем та рівень молекулярних ушкоджень у щитоподібній залозі хворих на однобічний ендемічний вузловий колоїдний зоб»;
Міщанчук Віктор Анатолійович (на даний час студент 4 курсу медичного факультету, 21 група). Тема: «Стан стресочутливих систем та прояви молекулярних ушкоджень у хворих на рак яйників» (був нагороджений дипломом І ступеня та здобув перше місце у секції "Теоретична медицина. Патологічна фізіологія".